Oblíbené odkazy

 

Podobny penzion: http://www.penzion-na-belidle.cz/en/

 

 

  • Mnoho lesů (procházky, houbaření, borůvky,...)
  • Restaurace u Oty (50 m)
  • Obchod (3 km)
  • Koupaliště (7 km)
  • Kyjovská přehrada (10 km)
  • Krytý bazén (10 km)
  • Aquapark v Německu (23 km)
  • In-line v Německu (55 km)
  • Turistické stezky a Cyklostezky (v místě)
  • Horolezectví (v místě)
  • Nemocnice (10 km)
  • Rozhledny, vyhlídky, hrady
  • Informační centra
  • Muzeum

 

cerpano z  http://www.brtniky.cz/

maji i anglicky a nemecky

 

Turistika a cykloturistika

Brtníky jsou výchozím místem turistických i cykloturistických tras do oblasti Národních parků České a Saské Švýcarsko i do oblasti Šluknovského výběžku a do Lužických hor. Oblast Národního parku České Švýcarsko poskytuje množství různých možností pěších výletů v krajině souvisle pokryté lesy a rozbrázděné mnoha údolími a roklemi s pískovcovými skálami. Cyklisté zde mohou využít pouze značené cyklistické trasy. V okolí Brtníků se nacházejí pěší a cyklistické hraniční přechody do německé části pískovců, Národního parku Saské Švýcarsko. V zimě je možno při pěších výletech či na běžkách obdivovat nedaleké ledopády (Opona u Šternberku, Velký sloup v údolí Vlčího potoka) a ledovou výzdobu v Jeskyni víl (v Kyjovském údolí).

Oblast Šluknovské pahorkatiny v okolí Brtníků se vyznačuje zvlněnou krajinou s výraznými zalesněnými kopci (Tanečnice, Hrazený, Vlčí hora, Dymník). V blízkém okolí je možné navštívit rozhledny s dalekým výhledem do kraje (Vlčí hora, Dymník, Tanečnice, Weifberg v Německu). Vzhledem k blízkosti hranice s Německem je možno podnikat výlety i do této oblasti, a to jak autem (nejbližší hraniční přechody Dolní Poustevna - Sebnitz, Rožany - Sohland a Rumburk - Seifhennersdorf), tak i pěšky a na kole přes pěší a cyklistické hraniční přechody. Ve Šluknovském výběžku je možno využít též různě náročných značených cyklistických tras.

Lužické hory jsou kopcovitou krajinou s možnostmi dalekých výhledů z vrcholů (Jedlová, Luž, Klíč).

Informace, tipy na výlety, prodej map, pohledů a publikací najdete v Galerii Ametyst v centru Brtníků. Je zde i stálá výstava a prodej minerálů a velkoformátových fotografiíí Českosaského Švýcarska (www.galerieametyst.cz).

 

Koupání

V Brtníkách je možno využít ke koupání místního koupaliště (zdarma bez provozovatele). V okolí je velmi pěkné koupání v přehradě u lesa v Kyjově (7 km) a v udržovaném koupališti v Mikulášovicích (5 km). Další možnosti koupání v blízkém okolí jsou koupaliště Rumburk a Velký Šenov (10 km). Letní areál s různými vodními atrakcemi je v německém Taubenheimu (15 km) a Seifhennersdorfu (15 km). Celoročně je možno využívat krytý bazén v Rumburku (10 km), a aquaparky v německém Neustadtu (26 km), Kirschau (15 km), Bad Schandau (30 km) a Liberci (aquapark Babylon, 60 km).

 

Lyžování

Příznivci sjezdového lyžování či snowboardingu mohou po celou zimní sezónu využívat lyžařský areál Jedlová (15 km) s osvětlením, skibusem, příjemnou obsluhou. Zde jsou dva vleky (jeden z nich na vrchol Jedlové - 780 m n.m.) a čtyři sjezdovky. Nacházejí se zde i upravované běžkařské trasy. Dalším lyžařským areálem je Horní Podluží (12 km).  Je zde umělé zasněžování a po celou sezónu i večerní lyžování. O něco vzdálenějším areálem je Horní Světlá pod Luží (25 km) s několika vleky a sjezdovkami a také s večerním lyžováním.

Přímo z Brtníků je možno podnikat po okolí výlety na běžkách. Udržované běžecké tratě jsou v areálu Jedlová a v okolí Luže, či nedaleko v okolí německého Sohlandu.

 

Koně

V blízkém okolí Brtníků je možnost uskutečnit vyjížďky s kočárem, a to z farmy ze Starých Křečan (5 km).

 

Fotbal a tenis

V Brtníkách je udržované travnaté fotbalové hřiště, které je možno volně využívat. V nedalekých Zahradách (4 km) je možnost za poplatek využít tenisové kurty. V Krásné Lípě (8 km) je možnost využití nového sportovního areálu (tenis, minigolf, volejbal atd.).

 

Národní park

(Zdroj informací: informační leták NPČS a www.npcs.cz)

Národní park České Švýcarsko je naším nejmladším národním parkem. Byl vyhlášen k 1.1.2000 jako čtvrtý národní park České republiky. Jeho rozloha je 80 km² a při státní hranici s Německem navazuje na Národní park Saské Švýcarsko (93 km²) vyhlášený v roce 1990.

Hlavním předmětem ochrany území je unikátní geomorfologie pískovců a na ni vázaná rozmanitost ekosystémů, rostlinných a živočišných druhů. Území je součástí geomorfologického celku Labských pískovců, zaujímajícího po obou stranách hranice celkem 700 km². Na české i saské straně jsou národní parky obklopeny chráněnými krajinnými oblastmi (u nás CHKO Labské pískovce). Celek národních parků České a Saské Švýcarsko představuje reprezentativní ukázku kvádrových pískovců české křídové pánve. V rámci Evropy německá i česká část Labských pískovců vytváří jedno z nejdůležitějších evropských pískovcových území. Morfologické bohatství tohoto regionu leží jak na české, tak i na německé straně, česká oblast je méně osídlena a nebyla v uplynulých desetiletích příliš navštěvována.

Celé Česko-Saské Švýcarsko patří k tradičním a nejznámějším oblastem turistiky ve Střední Evropě. Tato tradice má své počátky již v období romantismu, kdy toto území objevili švýcarští a němečtí romantičtí malíři. V Česko-Saském Švýcarsku tvořil i jeden z nejslavnějších krajinářů všech dob Caspar David Friedrich (1774-1840). V této době vznikl též romanticky zabarvený název oblasti Saské Švýcarsko, později též České Švýcarsko. Není jistě bez zajímavosti, že nejstarším horským spolkem na území dnešní ČR, založeným po vzoru alpských spolků, byl právě Horský spolek pro České Švýcarsko (Gebirgsverein für die Böhmische Schweiz, založen 1878 v Děčíně). Tento horský spolek společně s Horským spolkem pro nejsevernější Čechy (Gebirgsverein für das nördlichste Böhmen) a rovněž majitelé panství (Kinští a Clary-Aldringenové) se významně zasloužili o zpřístupnění Českého Švýcarska pro účely turistického ruchu, který vždy představoval významný zdroj obživy místních obyvatel. Po roce 1945, kdy došlo k nucenému vysídlení německého obyvatelstva, majícímu v této části Čech drtivou většinu, došlo k výraznému přerušení kontinuity v kulturně-historickém vývoji Českého Švýcarska. V pohraničním pásmu zanikly celé osady (Zadní Jetřichovice a Zadní Doubice) a mnohé turistické objekty, na desítky let byly zpřetrhány těsné vazby na Saské Švýcarsko a především u nás všeobecně poklesla známost tohoto kraje. V 90.letech 20.století v souvislosti s politickými změnami ve Střední Evropě a zejména se zřízením Národního parku Saské Švýcarsko, dochází k postupnému znovuobjevování Českého Švýcarska, které vrcholí vyhlášením národního parku v roce 2000.

Návštěvní řád a podrobné informace o Národním parku České Švýcarsko lze nalézt na internetových stránkách národního parku: www.npcs.cz. Další kontakt: Správa Národního parku České Švýcarsko, Pražská 52, 407 46 Krásná Lípa, tel. 412 354 050, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Další podrobné informace o národním parku také na www.ceskesvycarsko.cz a www.patzelt-foto.cz.

 

cerpano z http://www.chalupagabriela.cz/

Velká stylová chalupa je situována na hranici NP Českosaské Švýcarsko v obci Staré Křečany. Místní krajina je unikátní svou rozmanitostí a množstvím krásných přírodních úkazů, a je tedy ideální pro turistiku a procházky. Hosté mají k dispozici celý objekt se 4 ložnicemi s kapacitou 10 lůžek a přiléhajícím oploceným pozemkem o rozloze 3.000 m2, na jehož pomezí protéká potok. Příjemné posezení je zajištěno na terase domu, k dispozici je též sauna, posilovna, ruské kuželky a stolní tenis. Objekt je celoročně obyvatelný, jeho obytná plocha je 300 m2. 

 

OBLÍBENÉ ODKAZY